كارگزاری خبرگان سهام (سهامی خاص)

                                                                                                 
شرکت کارگزاری خبرگان سهام ( سهامی خاص ) بدنبال تصویب هیئت مدیره‌ي سازمان بورس اوراق بهادار تهران و کسب مجوز از این سازمان به شماره¬ی 10628 و تاریخ تشکیل در بهمن ماه 1373 که درپي تأئید صلاحیت آقای امیرعلی خانخلیلی مدیریت عامل شرکت از سوی بانک مرکزی ، صورت گرفته بود، در روز چهارشنبه 19 بهمن ماه 1373 به‌وسيله‌ي 4 نفر شخص حقیقی بعنوان موسسین شرکت، تشكيل و با شماره‌ي 111591 در هنگام 9/12/1373 در اداره‌ي ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسید .

( 1 ) – اصول و ارزشهای شرکت

(2)- خط مشی كیفیت

(3)- انواع فعالیتها در بازار سرمایه و بورس كالا

(4)- نشانی دفاتر و شعبه‌ها

(5)- سرمایه

(6)- سهامداران

(7)- معرفی اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل

(8)- مدیران ارشد و مسئولین دفاتر و شعبه‌ها

(9)- پروانه‌های فعالیت و گواهینامه‌ها

(10)- خدماتی كه به مشتریان ارائه می‌شود

 

( 1 ) – اصول و ارزشهای شرکت

شرکت فزون‌بر پیشرفت اقتصادی خود بر محور «مشتری مداری» که در زیر به برخی از اصول و ارزشهای حاکم بر آن اشاره خواهد شد، با مد نظر قرار دادن این اصل که بقا و پایداری شرکتها در عصر نوین به صورت روز افزونی در گرو پاسداشت مسئولیت های اجتماعی می باشد ( بنابر پژوهش سال 2002 مؤسسه P.W.C. بالغ بر 70% مدیران عامل شرکتهای بزرگ جهان بر این باورند که رعایت مسئولیت های اجتماعی نقش به سزائی در سود آوری شرکتهای آنان داشته است و در این زمینه 45% آنها رسماً پاسداشت مسئولیتهای اجتماعی را گزارش می نمایند)، نگاه خود را به توسعه اجتماعی – اقتصادی کشور، به ویژه در زمینه‌‌ی انباشت سرمایه از طریق توسعه‌ی بازار ثانویه سرمایه کشور در بورس اوراق بهادار و همچنین شفافیت بازار كالاهای پذیرفته شده در بورس كالا و حفظ منافع و جلب اعتماد تولیدكنندگان و مصرف‌كنندگان در سطح كلان و نیز گسترش تنوع و گونه‌گونی ابزارهای مالی در بازارهای بورس ایران، بمنظور رشد و توسعه اقتصادی ایران عزیز معطوف نموده است.

شایسته است به آگاهی برسد كه مسئولیت های اجتماعی شرکت (بنگاه) عبارت از «تلفیق عملیات و ارزش های بنگاه به گونه‌ای که منافع همه‌ی ذینفعان از جمله مشتریان، کارکنان، سهامداران و جامعه در سیاست ها و رفتار بنگاه ملحوظ گردد» می باشد و از این رو و در این چارچوب، مدیریت متعهد می شود منابع بنگاه (در شرکتهای کارگزاری به ویژه نیروی انسانی متحصص و با تجربه) را از طریق مشارکت جدی و مسئولانه در جهت منافع جامعه، بگونه‌ی اعم و مشتریان به گونه‌ی اخص و توام با تأمین منافع برای دیگر ذینفع های بنگاه بکار گیرد و بنابراین امروزه بنگاه ها مسئولیتی فراتر از وظیفه ساده‌ی پول ساختن (کسب درآمد) برای سهامداران را بر عهده دارند.

از این‌رو شركت منافع خود را جزئی از منافع جامعه، به گونه‌ی اعم و مشتریان خود (سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه و فعالان در بورس كالای كشور)، به گونه‌ی اخص دانسته و كوشش نموده فعالیت‌های شركت را به گونه‌ای برنامه‌ریزی و اجرا نماید كه منافع همگی ذینفعان، به‌ویژه مشتریان ارجمند را در تمامی عملیات خود مدنظر داشته باشد كه به برخی از آنها در زیر اشاره می‌شود:

(آ) – همکاری با مراجع ذیصلاح، به ویژه سازمان بورس و اوراق بهادار در زمینه‌ی گسترش و گونه‌گونی ابزارهای مالی بکار گرفته شده در بازار سرمایه و بازار كالاهای کشور ، مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترك (Mutual Fund)، ابزارهای مشتقه‌ مالی و پذیرش كالاهای جدید در بورس كالا و نیز ارائه نظرات مشورتی در زمینه‌ی آیین‌نامه‌ها و مقررات بازار سرمایه و بازار كالای كشور در بورس.

(ب) – رفع نیازهای اطلاعاتی مشتریان و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بازارهای بورس اوراق بهادار، فرابورس و كالاهای پذیرفته شده در بورس كالای كشور و ارائه مشاوره به مشتریان و یا مدیریت منابع مالی آنها با هدف بالا بردن میزان ثروت آنان که خود موجب تشویق آنها به سرمایه گذاری در بازار سرمایه، به ویژه و همچنین دیگر بازارهای شفاف و در نتیجه توسعه اقتصادی- اجتماعی كشور خواهد شد.

(پ) – کوشش در جهت مکانیزه کردن و اتوماسیون هرچه بیشتر سیستم‌های اطلاعاتی، عملیاتی و كنترلی، به منظور سرعت در انجام معاملات سرمایه‌‌گذاران و تبادل اطلاعات با مشتریان و به تبع آن تصمیم‌گیری‌های شایسته‌ی به موقع (در بهترین زمان) كه در نهایت موجب خشنودی و رضایتمندی آنان خواهد شد و همچنین این امر به ویژه در زمینه گرفتن سفارشات خرید و فروش و دریافت و پرداخت به شیوه‌ی اینترنتی، موجب عدم اتلاف وقت مشتریان گرامی و نیز حفظ محیط زیست خواهد بود.

(ت) – کوشش برای تقویت کنترلهای داخلی و اتخاذ تصمیمات هر چه عقلانی تر که موجب کاهش هزینه ها و زمینه ساز بهبود مستمر عملیات است که خود باعث کاهش ریسک در عملیات شرکت و همچنین دادوستدها و سرمایه گذاری مشتریان گرامی می شود.

(ث)– جذب و نگهداری نیروی انسانی ارزشمند و آموزش پیوسته‌ی همکاران شرکت با هدف رعایت و پاسداشت مسئولیتهای اجتماعی و ارائه خدمات پسندیده‌تر به مشتریان و افزایش تخصص نیروی کار موجود در بازار کار کشور.

(ج) – کوشش در جهت سرمایه گذاری (به ویژه در مورد سرمایه‌گذاری‌هایی كه در صندوق سرمایه‌گذاری مشترك شركت انجام می‌شود) بر پایه‌ی «سرمایه گذاری مبتنی بر رعایت مسئولیت های اجتماعی». (SRI) در این زمینه مثلاً نمایندگان شرکت در هنگام حضور در مجامع عمومی شرکتهای مورد سرمایه‌گذاری، رعایت حقوق جامعه و موازین اخلاقی ازسوی این شركت‌ها را بررسی و مدنظر قرار داده و چنانچه موارد با اهمیتی از عدم پاسداشت از مسئولیت‌های اجتماعی را مشاهده نماید، نسبت به خروج سرمایه از این‌گونه شركت‌ها اقدام می‌شود.

فزون بر موارد یادشده در بالا كارگزاری خبرگان سهام پای‌بندی خود به اجرای آئین رفتار حرفه‌ای كارگزاری را كمینه (حداقل) تعهدات خود در برابر مشتریان گرانسنگ و گرامی خود دانسته و همچنین بر این باور است كه جلب اعتماد آنان و دیگر آحاد جامعه به بازارهای سرمایه و ابزارهای مالی مشتقه و بازارهای شفاف كالا در گرو حفظ اسرار فعالان این بازارها می‌باشد و از این رو ، به ویژه بامدنظر قرار دادن كامل «اصل رازداری» خود را امین همگی سرمایه‌گذاران و مشتریان ارجمند می‌داند و هویت سرمایه‌گذاران و همچنین همگی اطلاعات مربوط به آنان را محرمانه تلقی می‌نماید.

 

(2)- خط مشی كیفیت

شرکت سهامی کارگزاری خبرگان سهام افتخار دارد که در راستای خواست مشتریان خود، به ویژه فعالان بازارسرمایه و بورس کالا با بهره گیری از نیروهای متخصص وتجهیز منابع وامکانات و گرفتن مجوزهای فعالیت از سازمان بورس واوراق بهادار درزمینه های گوناگون، خدمات بهینه ای را به مشتریان گرامی ارائه نماید . در این زمینه میتوان به کارگزاری خریدوفروش اوراق بهادار، کارگزاری خریدوفروش کالا، ایجاد و سبدگردانی صندوقهای سرمایه گذاری مشترک و سبدهای اختصاصی و پذیرش شرکتها و کالاها دربورس اشاره نمود.

مشی شرکت کسب پیروزی و موفقیت برای دستیابی به اهداف بلند مدت آن دربازار سرمایه و بورس های سازمان یافته کالایی ایران که همانا افزایش رضایت مشتریان و کارکنان است ودراین راستا اقدامات زیر را انجام می دهد :

آ ) بیشینه کردن خشنودی و رضایتمندی مشتری

ب) گسترش بازار

پ) ایجادانگیزه و تلاش برای بالا بردن صلاحیت کارکنان

ت) بهبود مستمر فرایندها

مدیریت شرکت برپایه مشارکت همگی کارکنان خود و تجارب علمی وعملی آنان پیمان داردکه با سازماندهی وبازنگری فرآیندهای سیستم، منابع لازم برای دسترسی به اهداف خط مشی هماهنگ با الزامات استانداردهای مدیریت کیفیت (ISO 9001:2008) وقوانین ومقررات حرفه ای، بسترلازم را برای تداوم وپویایی این سیستم فراهم آورد.

 

(3)- انواع فعالیتها در بازار سرمایه و بورس كالا

شرکت کارگزاری خبرگان سهام افزون بر فعالیت کارگزاری و داد و ستد اوراق بهادار، كالا و قراردادهای آتی (Futures) برای دیگران و به حساب آنها در شركت‌های بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران (O.T.C) و بورس كالای ایران كه فعالیت‌های اصلی شركت هستنند، در زمینه‌های "سبدگردانی اوراق بهادار" دربرگیرنده‌ی مدیریت پرتفولیو "صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترك" و نیز ارائه‌ی خدمات "مشاور پذیرش" و "كارگزار معرف" برای پذیرش اوراق بهادار و كالا در بورس‌های گوناگون و همچنین ارائه‌ی خدمات "بازارگردانی" فعال است كه توضیحاتی درخصوص آنها در زیر ارائه می‌شود:

 

(3)-1- كارگزاری بورس اوراق بهادار:

یكی از فعالیت‌های اصلی شركت، فعالیت در بازار ثانویه‌ی ‌سرمایه كشور در بورس اوراق بهادار است كه عبارت از خرید و فروش و پذیره‌نویسی اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس ( عمومأ سهام شركت‌ها) به نمایندگی ازسوی اشخاص و برای آنان می‌باشد. در این زمینه شركت ازطریق سه ایستگاه معاملاتی در تهران ( كه یكی از آنها در تالار اختصاصی این شركت مستقر است) و نیز ایستگاه‌های معاملاتی در شهرستان‌های اصفهان، مشهد، كرج، قزوین و كیش فعال بوده و نیازهای فعالان بازار سرمایه در شهرهای یاد شده را بر پایه‌ی خواسته‌های آنان برآورده می‌كند كه این ا مر خود موجب جلب سرمایه‌های هم‌میهنان ارجمند به بخش‌های مولد و شفاف اقتصادی كشور می‌شود. شایسته روشن‌سازی است كه شركت فزون‌بر معاملات سهام به گونه‌ی عادی برای اشخاص گوناگون، خدمات بازارگردانی را نیز به شركت‌های پذیرفته شده در بورس ارائه می‌كند.

 

(3)-2- كارگزاری در بورس كالا:

این شركت در سال 1386با پشتوانه‌ی 14سال فعالیت كارآ و پرثمر در بازار سرمایه كشور و نیز نوآوری و شكوفایی در ارائه‌ی نظرات كارشناسانه و پسندیده به فعالان این بازار، توانست با گرفتن مجوز فعالیت در بورس كالای كشور و نیز اخذ پروانه‌‌ی معامله‌گری محصولات صنعتی و معدنی فلزی مانند گروه‌های فولاد، آلومینیوم، مس، سرب و روی و ... و نیز فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی مانند قیر، نفتا، گوگرد، روغن پایه و ... پذیرفته شده در بورس كالا، به نمانیدگی از سوی اشخاص و برای آنان را به عنوان یكی دیگر از فعالیت‌های اصلی خود آغاز نماید و نیازهای فعالان در بازار بورس این‌گونه كالاها را برآورده كند كه این امر خود موجب شفافیت بازار و حسن ارتباط میان عاملان عرضه با تقاضا و درنتیجه كمینه (حداقل) شدن هزینه‌های مبادله و نیز نوسانات كاذب بازار و حفظ منافع و جلب اعتماد تولیدكنندگان و مصرف‌گنندگان در سطح كلان و تأمین سلامت سیستم‌های تولید، توزیع، بازرگانی و مصرف و در نهایت توسعه‌ی اقتصادی كشور عزیزمان در بخش‌های مرتبط خواهد شد.

 

(3)-3- كارگزاری قراردادهای آتی (Futures):

قراردادهای آتی یكی از ابزارهای نوین بازار سرمایه است كه معاملات آن از میانه‌ی سال 1387 در شركت بورس كالای كشور آغاز شده و این شركت از معدود كارگزارانی است كه موفق به گرفتن مجوز این فعالیت از سازمان بورس واوراق بهادار شده و انجام معاملات آن را آغاز كرده است.

پسندیده است به آگاهی برسد رواج و رونق گرفتن استفاده از ابزارهای مشتقه‌ی كالایی و داد ستد این اوراق بهادار در بورس، فزون بر فراهم آوردن شرایطی برای كاهش و كنترل ریسك ارزش و قیمت كالا برای تولیدكنندگان و مصرف‌كنندگان عمده، موجب می‌شود كه بخشی از سوداگران و سرمایه‌گذاران نیز در این گونه اوراق بهادار سرمایه‌گذاری كرده و درنتیجه این بازار گسترش یابد كه نهایتأ منجر به سرمایه‌گذاری بیشتر در تولید كالاهای گوناگون و رشد اقتصادی كشور خواهد شد. قراردادهای آتی كه نوعی از ابزارهای مشتقه‌ی كالایی است، عبارتست از قراردادی كه در آن خریدار و فروشنده مطابق عقد صلحی توافق می‌كنند در "سررسیدی معین" ، "مقدار معینی از كالایی مشخص" را در "عوض قیمتی كه اكنون تعیین می‌شود" به خریدار تحویل دهد و برای جلوگیری از امتناع طرفین از انجام قرارداد، هر دو طرف به‌صورت "شرط ضمن عقد" متعهد می‌شوند مبلغی را به عنوان "وجه تضمین" نزد اتاق پایای و تسویه وجوه بورس بگذارند. همچنین در همین زمینه طرفین متعهدند كه با تغییرات قیمت آن در آینده، "وجه تضمین یاد شده را تعدیل كنند" و اتاق پایاپای بورس از سوی آنان "وكالت" دارد متناسب با تغییرات قیمت، بخشی از وجه تضمین هریك از طرفین را به عنوان "اباحه تصرف" در اختیار دیگری قرار دهد و او حق استفاده از آن را خواهد داشت تا در "سررسید" با هم تسویه كنند.

مطابق شرایطی كه در قرارداد وجود دارد، طرفین می‌توانند در زمان سررسید قرارداد از "تحویل یا دریافت كالا" امتناع ورزند، به شرطی كه "وجه جریمه مقرر" را به طرف دیگر پرداخت كنند. همچنین هریك از طرفین می‌توانند پیش از سررسید قرارداد، با "بستن قرارداد صلح دیگری" ، "شخص ثالثی" را جایگزین خود در "نخستین قرارداد صلح" نمایند و پس از تسویه حساب، از قرارداد خارج شوند. شایتسه روشن‌سازی است كه همگی قراردادها در سررسید مقرر تسویه خواهند شد.

از دیگر ابزارهای مشتقه‌ی كالایی می‌‌توان از قراردادهای اختیار داد ستد نام برد كه در این قراردادها، فروشنده‌ی اختیار (Option) ملزم به انجام تعهد خود است، اما دارنده‌ی اختیار خرید یا فروش (خریدار اختیار) اجباری برای اعمال حق و اختیار قرادادی خود ندارد. این‌گونه قراردادها تاكنون در بورس اجرایی نشده است.

(3)-4- كارگزاری اوراق بهادار بیرون بورس در فرابورس (O.T.C):

این شركت مجوز فعالیت كارگزاری اوراق بهادار بیرون بورس (پذیرفته نشده در بورس) در شركت فرابورس ایران را اخذ نموده، اما بدلیل شروع نشدن فعالیت بازار فرابورس، این فعالیت عملاً آغاز نشده است.

پسندیده است به آگاهی برسد كه آغاز شدن فعالیت كارگزاری در بازار فرابورس اوراق بهادارمنوط به تصویب دستورالعمل پذیرش و عرضه‌ی اوراق بهادار در آن و پذیرش تعدادی اوراق بهادار در آن می‌باشد.

(3)-5- بازارگردانی اوراق بهادار:

یكی از خدماتی كه این كارگزاری می‌تواند در مورد سهام شركت‌های پذیرفته شده در بورس یا فرابورس ارائه نماید، بازارگردانی آنها در شركت‌های بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران بر پایه‌ی مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار می‌باشد كه به این شیوه معمولاً نوسانات كاذب بازار كمینه (حداقل) شده و دامنه‌ی تغییرات قیمت سهام در سطح متعارف و پسندیده‌ای محدود گشته و همچنین قابلیت نقدشوندگی سهام افزایش یافته و این امر خود به خود موجب می‌شود بازار سرمایه كشور عزیزمان هرچه بیشتر رشد و گسترش یابد.

 

(3)-6- آماده‌سازی و معرفی شركت‌ها برای پذیرش سهام آنها در بورس اوراق بهادار:

كارگزاری خبرگان سهام یكی از كارگزاران دارنده‌ی پروانه‌ی رسمی "مشاور پذیرش" و "كارگزار معرف" ازسازمان بورس و اوراق بهادار است كه با توجه به سیاست‌های كلی اصل 44 قانون اساسی و در راستای آن خصوصی‌سازی شركت‌های دولتی و سیاست توسعه‌ی بورس به لحاظ تعداد شركت‌های مندرج در تابلو و نیز به عنوان راه كار جذب سرمایه‌های هم میهنان به فعالیت‌های مولد، می‌تواند خدمات شایسته‌ای در این زمینه ارائه نماید.

برخی از اقدامات لازم برای آماده سازی و پذیرش سهام شركت‌ها در بورس اوراق بهادار و نخستین عرضه‌ی آن:

آ )- ارزیابی میزان آمادگی شركت‌های خواهان پذیرش.

ب)- همكاری و ارائه‌ی راه كار برای احراز شرایط پذیرش و رفع موانع گمان‌پذیر موجود.

پ)- ارائه‌ی راه‌كارهای شایسته برای اطلاع‌رسانی به افكار عمومی و فعالان بازار.

ت)- تعیین توازن معاملاتی و اجرای بهینه برنامه پذیرش (درمناسب‌ترین زمان ممكن با مطلوب‌ترین قیمت محتمل).

ث)- ارائه‌ی راه‌كارهای پسندیده برای تداوم روند مطلوب معاملات سهام.

 

(3)-7- معرفی كالاها و محصولات اشخاص برای پذیرش در بورس كالا:

همانگونه كه در بالا نیز ذكر شد، این شركت از كارگزاران دارنده‌ی پروانه رسمی "كارگزار معرف" و "مشاور پذیرش" از سازمان بورس و اوراق بهادار است كه در صورت درخواست تولیدكنندگان محصولات و واردكنندگان یا فروشندگان كالاهای گوناگون به منظور داد وستد كالا در بازاری شفاف و نظام‌مند و در نتیجه بهینه شدن سیستم‌های تولید، توزیع،‌بازرگانی و مصرف كشور، می‌تواند خدمات شایسته‌ای در زمینه پذیرش كالای آنها در بورس كالا ارائه نماید. از مهمترین عامل‌های موثر برای پذیرش محصولات و كالاهای گوناگون در بورس،‌گسترش مصرف و تعدد مصرف‌كنندگان كالا و همچنین استانداردسازی (یكنواخت‌سازی) هر واحد كالای مورد معامله در بورس، به ویژه از لحاظ كیفی می‌باشد، به نحویكه بتوان استانداردهای پسندیده‌ای برای كیفیت و كمیت آن كالا مشخص نمود تا بر آن مبنا در بورس كالا قابل داد و ستد گردد.

این شركت آماده همكاری با اشخاص به منظور آماده‌سازی آنها برای پذیرش محصولات و كالاهایشان در بورس، به ویژه مشاوره و راهنمایی در زمینه ارائه راه كار در موارد: ارزیابی میزان آمادگی متقاضیان پذیرش، احراز شرایط پذیرش و رفع موانع گمان‌پذیر موجود، اطلاع‌رسانی به افكار عمومی و فعالان بازار، تعیین توازن معاملاتی و اجرای بهینه برنامه پذیرش و عرضه و تداوم روند مطلوب معاملات در بازار بورس كالای كشور، می‌باشد.

 

(3)-8- مشاوره و سبدگردانی:

در زمینه مشاوره و سبدگردانی، خدمات زیر در قالب واحد مستقلی برای این منظور، ارائه می‌شود:

آ )- مدیریت وجوه سرمایه‌گذاران متعدد به صورت مشترك در قالب تشكیل "صندوق سرمایه‌گذاری مشترك" (Mutual Fund) طبق مقررات جدید سازمان بورس و اوراق بهادار.

ب)- مدیریت وجوه سرمایه‌گذاران به صورت انفرادی در قالب تشكیل "سبد اختصاصی سهام" برای هر سرمایه‌گذار.

پ)- آماده‌سازی و معرفی شركت‌ها برای پذیرش سهام آنها در بورس اوراق بهادار.

ت)- ارائه‌ی مشاوره به نهادهای مالی و اشخاص حقوقی و همچنین اشخاص حقیقی.

ث)- ارائه‌ی راه‌كارها و توصیه‌های لازم برای اصلاح ساختار مالی شركت‌ها.

ج)- بررسی كفایت سرمایه‌ی شركتها و تهیه گزارش توجیهی افزایش سرمایه.

چ)- ارزشیابی سهام شركت‌‌ها در هنگام عرضه‌ی نخستین در تالار بورس اوراق بهادار.

ح)- مشاوره در زمینه دیگر مواردی كه برای تصمیم‌گیری بهتر سرمایه‌گذاران موثر است؛ از جمله بررسی‌های مالی/ اقتصادی طرح‌ها و نیز تعیین و برآورد اثرات ریسك‌های موجود.

خ)- طراحی و اجرای سمینارهای آموزشی و Work Shop مرتبط با بازار سرمایه،‌بازار بورس كالا و بازار ابزارهای مشتقه.

 

                          مدیریت وجوه سرمایه‌گذاران متعدد به صورت مشاعی، در قالب تشكیل "صندوق سرمایه‌گذاری مشترك" (Mutual Fund)

 

این شركت یكی از انگشت‌شمار شركت‌های كارگزاری است كه براساس مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار و تحت نظارت عالیه این سازمان، سبد سرمایه‌گذاری مشتركی (Mutual Fund) با عنوان "سبد خبرگان"،‌تحت نظارت بانك سامان به عنوان "امین سبد" و با بازرسی یكی از موسسات حسابرسی معتمد بورس، تشكیل داده و مدیریت آن را به مدت دو سال عهده‌دار بود و پس از پایان دوره این سبد و همچنین اعلام مقررات تازه‌ی سازمان بورس و اوراق بهادار در ماه‌های پایانی سال 1386،‌این شركت مجوز تاسیس و راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری مشترك "خبرگان" را از سازمان مزبور اخذ نمود و پس از ثبت این صندوق نزد سارمان یاد شده،‌در اردیبهشت ماه سال 1387 صندوق سرمایه‌گذاری مشترك یاد شده با مدت 5 سال و طبق اساسنامه و امیدنامه‌ی مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار تاسیس شد و هم اكنون در حال فعالیت است. مدیر این صندوق، شركت كارگزاری خبرگان سهام و ضامن آن شركت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی كاركنان صنعت نفت می‌باشند كه تحت نظارت شركت كارگزاری آرمون بورس به عنوان "متولی صندوق" و یكی از موسسات حسابرسی معتمد بورس به عنوان "حسابرس صندوق" و زیر نظر و كنترل كامل اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار،‌امور صندوق سرمایه‌گذاری مشترك "خبرگان" اداره می‌شود.

شالوده و مشخصات كامل "صندوق سرمایه‌گذاری مشترك خبرگان" كه ازسوی سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شده، در اساسنامه و امیدنامه آن نوشته شده است كه درتارگاه این شركت منعكس می‌باشد.

 

                                                                            مدیریت وجوه سرمایه‌گذاران به گونه انفرادی در قالب تشكیل "سبد اختصاصی سهام"

 

هدف از تشكیل سبد سهام، كاهش ریسك سرمایه‌گذاری می‌باشد، بدین‌نحو كه با تشكیل سبدی متشكل از سهام گوناگون و با استفاده از مباحث و تكنینك‌های مالی، بتوان به تركیب مناسبی از ریسك و بازده دست یافت.

این شركت از كارگزاران دارای مجوز سازمان بورس در این زمینه است كه با بهره‌مندی از تجارب و دانش كارشناسان خود و توجه به انتظارات و نیازهای مشتریان،‌اقدام به طراحی و تشكیل سبداختصاصی سهام برای متقاضیان می‌نماید و در واقع مدیریت سرمایه‌گذاری‌های اشخاص (اعم از حقیقی و حقوقی) را به نمایندگی از آنها عهده‌دار می‌شود.

كمینه (حداقل) سرمایه برای تشكیل سبد، مبلغ 100 میلیون ریال و مدت قرارداد آن یكسال است كه قابلیت تمدید یا فسخ دارد. همچنین تمام یا بخشی از سرمایه سبد در آغاز، می‌تواند به گونه اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس باشد.

پسندیده است به آگاهی برسد كه عملیات سبد، اعم از خرید و فروش، گزارش‌دهی و پاسداشت از مفاد قرارداد، تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادر می‌باشد.

گزیده‌ای از خدمات قابل ارائه به مشتریان سبدهای اختصاصی سهام و مزایای آن:

تشكیل، نگهداری و بهینه‌سازی سبداختصاصی سهام برای مشتریان با استفاده از تحلیل‌های بنیادی و تكنیكی مالی و بازار سرمایه و تحصیل حقوق آنها، همانند حضور در مجامع عمومی شركت‌ها و اعمال حق رای ودریافت سود سهام و همچنین ارائه‌ی عملكرد ماهانه‌ی سبد، شامل میزان وجوه سرمایه‌گذار، تعداد و ارزش هر ورقه‌ی ‌بهادار، تركیب و ارزش اوراق بهادار سبداختصاصی، معاملات انجام شده در هر ماه با ذكر جزئیات و سودها و دیگر مزایای متعلقه به دارایی‌های سبد از خدماتی است كه به مشتریان ارائه می‌شود. ارائه‌ی این‌گونه خدمات ضمن كاهش دغدغه‌ی سهامداران درارتباط با نوسان قیمت‌ها، موجب جلوگیری از اتلاف وقت آنها درمراجعه به شركتها و حضور در مجامع عمومی آنها می‌گردد.

 

(4)- نشانی دفاتر و شعبه‌ها

فعالیتهای شرکت در حال حاضر در محل ها و شعب زیر انجام می شود و هر یک از شعب به نشانی های زیر آماده ارائه همگی انواع خدماتی که شرکت به مشتریان خود می دهد، می باشند :

(4)-1- مركز اصلی و دفتر بورس اوراق بهادار: نشانی:تهران-میدان ونک- خیابان گاندی جنوبی-خیابان 21- پلاك7  (كدپستی:1517938314)

دورآوا (تلفن): 88783927 , 88675017 , 88675016 ,  88787384,  88781432  دورنگار (فكس): 88785976

تلفن ویژه : 42382

(4)-2-  دفتر حافظ: نشانی:تهران-خیابان جمهوری- خاور چهارراه سی‌تیر- كوی نوبهار- پلاك 35 (ساختمان طوبا)- طبقه4- واحد 9 (كدپستی: 53439-11358)

دورآوا (تلفن): 66704558-021 دورنگار (فكس): 66724958-021

(4)-3- دفتر فرابورس ( O.T.C. ) و امور مشاوره و سبدگردانی: نشانی : تهران- خیابان جمهوری- خاور چهارراه سی‌تیر- كوی نوبهار-پلاك 35 (ساختمان طوبا)- طبقه 5- واحد13 (كدپستی: 53445-11358)

دورآوا (تلفن): 66744207-021 دورنگار (فكس): 66718375-021

(4)-4- دفتر بورس كالا: خيابان طالقانی - بعد از چهارراه وليعصر - نبش كوچه بندر انزلی - پلاك 513 - شركت بورس كالای ايران - طبقه سوم - واحد 307
  كد پستي49313-15936 تلفن: 8- 88383675   فكس: 88383674

(4)-5- تالار اختصاصی : نشانی : تهران-خیابان آفریقا- جنوب چهارراه جهان كودك- نبش خیابان 25- پلاك 62- طبقه7- آپارتمان 7B (كدپستی: 44811-15179)

دورآوا (تلفن): 88798023-021 دورنگار (فكس): 88798027-021

(4)-6- شعبه تهران: نشانی : تهران-خیابان جمهوری- خاور چهارراه سی‌تیر- كوی نوبهار- پلاك 35 (ساختمان طوبا)- طبقه4- واحد 10 (كدپستی: 53438-11358)

دورآوا (تلفن): 66717760-021 دورنگار (فكس): 66738749-021

(4)-7- شعبه كرج: نشانی: كرج – میدان هفت تیر- آغاز بلوار شهدای دانش‌آموز- ساختمان تالار بورس منطقه‌ای كرج- طبقه 1- آپارتمان 5 (كدپستی: 15469-31339)

دورآوا (تلفن): 2770071-0261 دورنگار (فكس): 2770315-0261

(4)-8- شعبه اصفهان: نشانی: اصفهان- خیابان چهارباغ بالا- شمال چهارراه نظر-ساختمان تالار بورس منطقه‌ای اصفهان- طبقه3 (كدپستی: 13371-81636)

دورآوا (تلفن): 6670695-0311 دورنگار (فكس): 6671491-0311

(4)-9- شعبه مشهد: نشانی: مشهد- میدان تقی‌آباد- مجتمع تجاری زیست خاور- طبقه 1+ - واحد 4020 (كدپستی: 55847-91746)

دورآوا (تلفن): 8529908-0511 دورنگار (فكس): 8529909-0511

(4)-10- شعبه قزوین: نشانی: قزوین- بلوار شهید بهشتی- روبروی پارك دهخدا- كنار مجتمع هلال احمر- ساختمان تالار بورس منطقه‌ای قزوین- طبقه1 (كدپستی: 14635-34159)

دورآوا (تلفن): 3358808-0281 دورنگار (فكس): 3357201-0281

(4)-11- شعبه كیش: نشانی: كیش- میدان امیركبیر- بلوار ساحل- برج مالی/اداری آنا- تالار بورس منطقه‌ای كیش- طبقه2 (كدپستی: 00000-76410)

دورآوا (تلفن): 4422606-0764 دورنگار (فكس): 4422605-0764

(4)-12- شعبه کرمان: نشانی: کرمان - بلوار جمهوری اسلامی - جنب نوسازی مدارس - مجتمع فرد - طبقه سوم - واحد11 (كدپستی: 43151-76196)

دورآوا (تلفن): 2472408-0341 دورنگار (فكس): 2472408-0341

(4)-13- دورآواهای (تلفن‌های) گویا: در پایان به آگاهی می‌رساند تلفن‌های خبرگان گویا (همگی با پیش شماره 021 از شهرستان‌ها) به‌شرح زیر آماده راهنمایی مشتریان گرامی شركت می‌باشند: 66724890 – 66718390 – 66718201 - 66718901

 

(5)- سرمایه

سرمایه‌ی شرکت در سال 1373 و آغاز تأسیس بالغ بر 100 میلیون ریال بود که پس از طی شدن چندین مرحله افزایش سرمایه، سرمایه كنونی شرکت مبلغ 25.000 میلیون ریال ( برابر بیست و پنج میلیارد ریال ( می باشد که همگی آن به صورت نقدی تأدیه شده و منقسم به 25 میلیون سهم یکهزار ریالی با نام عادی است .

 

(6)- سهامداران

نخستین سهامداران شركت به تعداد 4 نفر بودند که سه نفر از آنها دارای تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته حسابداری و علوم مالی بوده و هر یک از آنان در هنگام تأسیس بیش از 20 سال پیشینه‌ی حسابرسی ، حسابداری ، طراحی سیستم های مالی ، مشاوره‌ی مالی و مالیاتی و تدریس در دانشگاهها داشته اند . طی سالهای فعالیت شرکت بخشی از سهام شركت به شركت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی كاركنان صنعت نفت و شركت‌های تابعه‌ی آن واگذار شد و در حال حاضر 51% از سهام شرکت متعلق به شرکت یاد شده و دو شركت تابعه آن ] که تمامی سهام آن‌ها به گونه مستقیم و غیرمستقیم متعلق به صندوق یاد شده و در واقع و نهایتاً متعلق به همگی كاركنان شاغل و بازنشسته صنعت نفت كشور (دربرگیرنده نفت و گاز و پتروشیمی) است [ می‌باشد و از این رو نامبردگان در واقع دارندگان 51% از سرمایه‌ی شركت بوده و به همین میزان در درآمد آن شریك می‌باشند .

 

(7)- معرفی اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل

اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت بشرح زیر می باشند :

 

(7)-1- امیرحسین ارضاء ( مدیرعامل ):

- مدرک دکترای مدیریت مالی از دانشگاه علامه طباطبایی .

- مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام .

- عضو هیات مدیره شرکت بورس .

- عضو هیات پذیرش بورس.

 

(7)-2-اکرم یارمحمدی (رئیس و عضو غیرموظف هیئت مدیره) :

- مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ي حسابداری .

- مدیریت سبد سهام شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت .

- عضو هئیت مدیره سیمان بهبهان .

- بیش از 6 سال سرگروه نظارت بر شرکتها در بورس اوراق بهادار .

 

(7)-3-مجتبا جواهرنشان (نائب رئیس و عضو موظف هیئت مدیره):

- مدرك كارشناسي ارشد در رشته ي حسابداري و علوم مالي .

- حسابدار رسمی عضو جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران .

- كارشناش رسمي عضو كانون كارشناسان رسمي دادگستري ايران .

- حسابدار مستقل عضو انجمن حسابداران خبره ايران.

- بيش از 26سال پيشينه‌ي كار حسابداري و حسابرسي؛ ازجمله سرپرست ارشد حسابرسي در سازمان حسابرسي، مدير ارشد بخش حسابرسي مؤسسه حسابرسي و خدمات مديريت حسام و مديرعامل مؤسسه حسابرسي و خدمات مديريت پردازش (حسابداران رسمي)

- بيش از 9سال سابقه‌ي كار در بازار سرمايه‌ي كشور و داراي گواهي‌نامه تحليل‌گري بازار سرمايه.

پيشينه‌ي تدريس در دانشگاه‌هاي علامه طباطبايي و آزاد

عضو پيشين هيئت مديره شركت و نيز انجمن مؤسسات حسابرسي و خدمات مالي و حسابداري

(7)-4- - محمد رضا مشایخ (عضو غیر موظف هیئت مدیره):

- دانشجوی دکترای مدیریت بازرگانی/ مدیک کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی.

- مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع / کارشناسی ارشد مهندسی برق.

- مدیریت پروژه از وزارت اقتصاد آلمان.

- مدیریات اجرایی از سازمان مدیریت صنعتی ایران.

- مذاکرات بین المللی سازمان مدیریت صنعتی

 

(7)-5- سید جعفر سجادی (عضو غیر موظف هیئت مدیره):

- مدرک دکتری سیستم.

- عضو هئیت علمی دانشگاه علم و صنعت.

 

(7)-6- مهدی تبیان(عضو غیر موظف هیات مدیره) :

- مدرک کارشناسی ارشد در رشته ی حسابداری

-بیش از 30سال پیشینه ی کار حسابداری،مدیریت مالی وبازرگانی

 

(8)- مدیران ارشد و مسئولین دفاتر و شعبه‌ها

مدیران ارشد و مسئولین پذیرش و معاملات دفاتر و شعبه‌های شركت بشرح زیر می‌باشند:

(8)-1- دفتر امور مشاوره و سبدگردانی:

-مدیر واحد سبد گردانی:

آقاي پژمان کیا با تحصيلات كارشناسي ارشد مديريت مالي كه داراي گواهينامه‌هاي تحليل‌گري بازار سرمايه و نيز معامله‌گري قراردادهاي آتي مي‌باشد.

تحلیل گر واحد سبد گردانی:

میثم صافی زاده،با تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانیودارای گواهینامه تحلیل گری بازار سرمایه با2سال سابقه کار مستمر در بازار سرمایه.

حسابدار واحد سبد گردانی:

سونا فضل الهی،با تحصیلات کارشناسی در رشته مدیریت بازرگانی با 8سال سابقه کار مستمر در بازار سرمایه.

بایگان واحد سبدگردانی:

آزاده پژمان،با تحصیلات کارشناسی حسابداری با 4سال سابقه کار مستمر در بازار سرمایه.

(8)-2- بورس كالا:

مدیریت بخش كالایی شركت آقای غلام عباس زنگی آبادی با تحصیلات كارشناسی ارشد حسابداری و علوم مالی و بیش از 30 سال پیشینه‌ی كار در بازار كالا و بورس‌های بین‌المللی می‌باشد كه پیش از آغاز فعالیت خود در این شركت، در شركت بورس كالای ایران نیز مشغول به فعالیت بوده‌اند.

(8)-3- تالار اختصاصی:

مسئول تالار اختصاصي شركت خانم لیلا خان خلیلی می¬باشد.

(8)-4- شعبه تهران:

مدير شعبه‌ي تهران و نيز مدير بخش معاملات اوراق بهادار شركت آقاي رضا عزیزی و مسئول بخش پذيرش شعبه‌ي تهران آقای بهروز جوادی مي‌باشند.

(8)-5- شعبه كرج:

مسئول شعبه‌ی كرج آقای حسین قره‌سوفلو می‌باشد.

(8)-6- شعبه اصفهان:

مسئول شعبه‌ی اصفهان آقای احسان واحدی می‌باشد.

(8)-7- شعبه مشهد:

مسئول شعبه‌ی مشهدخانم شیما داوودی می‌باشد.

(8)-8- شعبه قزوین:

مسئول شعبه قزوين خانم سارا پورعزيزي مي‌باشد.

(8)-9- شعبه كیش:

مسئول شعبه‌ي كيش خانم فاطمه صالحي‌زاده مي‌باشد.

 

(8)-10- شعبه کرمان:

مسئول شعبه کرمان خانم سارا راغب می باشد.

 

(9)- پروانه‌های فعالیت و گواهینامه‌ها

پروانه‌های گرفته شده‌ی شركت از سازمان بورس و اوراق بهادار (دربرگیرنده پروانه‌های فعالیت‌های گونه‌گون) بشرح زیر است و همچنین شركت گواهینامه "مدیریت كیفیت" ویرایش سال 2008 (ISO 9001 : 2008) را از شركت (GiC) Guardian Independent Certification انگلستان دریافت نموده است.

آ )- مجوز تأسیس شركت به‌عنوان "كارگزار" موضوع بند 13 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار ایران، مصوب اسفند ماه سال 1384 كه یكی از نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است و ثبت آن نزد این سازمان به شماره‌ی 10638 .

ب)- مجوز فعالیت كارگزاری در زمینه‌ی داد و ستد اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس در شركت سهامی عام بورس اوراق بهادار تهران برای دیگران و به حساب آنها.

پ)- مجوز فعالیت كارگزاری در زمینه‌ی داد و ستد محصولات فلزی در شركت سهامی عام بورس كالای ایران برای دیگران و به حساب آنها.

ت)- مجوز فعالیت كارگزاری در زمینه‌ی داد و ستد فرآورده‌های نفت و پتروشیمی در شركت سهامی عام بورس كالای ایران برای دیگران و به حساب آنها.

ث)- مجوز فعالیت كارگزاری در زمینه‌ی داد و ستد قراردادهای آتی در شركت سهام عام بورس كالای ایران برای دیگران و به حساب آنها.

چ)- مجوز فعالیت كارگزاری در زمینه‌ی داد و ستد اوراق بهادار بیرون بورس در شركت سهام عام فرا بورس ایران برای دیگران و به حساب آنها.

چ)- مجوز ارائه‌ی خدمات "سبدگردانی اوراق بهادار" به سرمایه‌گذاران به گونه انفرادی.

ح)- مجوز تأسیس و مدیریت پرتفولیوی "صندوق سرمایه‌گذاری مشترك خبرگان" و ثبت آن نزد سازمان یاد شده به شماره‌ی 10593 .

خ)- مجوز ارائه‌ی خدمات "مشاور پذیرش" و "كارگزار معرف" برای پذیرش اوراق بهادار و كالا در بورس‌ها.

 

(10)- خدماتی كه به مشتریان ارائه می‌شود

مشتریان شرکت با توجه به نوشته‌های بند ( 3 ) می توانند افزون بر مراجعه به شرکت و گرفتن اعلامیه های خرید و فروش ، گواهینامه های سهام و صورت ریز حساب خود ( دربرگیرنده‌ی کلیه‌ی وجوه دریافتی و پرداختی و بهای سهام خریداری و فروخته شده، به تفکیک هر یک از مبادلات ) ، از طریق تارگاه ( وب سایت ) شرکت نیز حساب و همچنین پرتفولیو ( سبد ) سهام ، سود سهام دریافتنی ، حق تقدم و سهام جایزه تعلق گرفته به سهام خود را مشاهده نمایند . همچنین برخی از خدمات دیگر بشرح زیر است :

آ ) – استفاده از خدمات تلفن « خبرگان گویا » بشرح بند ( 4 ) – 11 که مشتریان ارجمند می توانند با استفاده از تلفن های یاد شده ضمن آگاهی از مانده‌ی حساب خود ، از سه گردش آخر حساب خود نیز مطلع شوند .

ب ) – استفاده از تازه ها و اطلاعات بازار سرمایه و اخبار اقتصادی ، از طریق تارگاه شرکت .

پ ) – آگاهی از آمار معاملات بورس ، شاخص های بورس و شاخص های جهانی اوراق بهادار .

ت ) – ارائه‌ی برخی از مقالات و نظرات کارشناسان بازار سرمایه .

ث ) – کسب نظرات مشتریان .

ج ) – گرفتن سفارشات خرید و فروش از مشتریان از طریق تارگاه و نیز امكان دریافت و پرداخت بهای سهام به شیوه اینترنتی ازطریق تارگاه شركت .

چ ) – گرفتن اطلاعات مربوط به پرتفولیو‌ی ( سبد ) سهام هر مشتری ، در خصوص سهامی که ازسوی این شرکت خریداری شده (دربرگیرنده اطلاعات حق تقدم و سهام جایزه تعلق گرفته و سود و زیان ناشی از سرمایه گذاری).

ح ) – امکان ایجاد اطلاعات پرتفولیو‌ی ( سبد ) سهام هر مشتری با ورود اطلاعات مربوط به سهام پیشین آنها ، حتی در مواردیکه سهام آنان از طریق اینشرکت خریداری نشده باشد .

خ ) – ارائه‌ی خدمات مشاوره سرمایه گذاری به مشتریان .

د ) – واریز وجه مربوط به فروش سهام به حساب بانکی مشتریان ، بدون لزوم مراجعه آنها به شرکت .


درباره ما    |  تماس با ما   | صفحه اصلی
كليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت کارگزاری خبرگان سهام می باشد.نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد
All rights reserved.© 2001-2010